Tradicija udomiteljstva u Mraclinu datira još od početaka dvadesetog stoljeća, a s provedbom asanacije odnosno izgradnjom Doma zdravlja, naše Zgrade – uz već postojeću školu – već su se početkom tridesetih stekli svi uvjeti da Mraclin postane ogledno udomiteljsko selo.

Udomiteljstvo kao oblik skrbi kojim se djeci osiguravao smještaj i odgoj izvan vlastite obitelji, nije bio samo značajan iskorak u javnozdravstvenoj brizi za potrebite, nego je otvarao brojne i vrlo intenzivne veze između korisnika – ili pitomaca, kako su se zvali u prvo vrijeme – i udomiteljske sredine. Te veze, dobre i one manje dobre, određivale su daljnju sudbinu djece, njihovih skrbnika i ostalih članova udomiteljske obitelji, kao i šire sredine. Neki od svojedobnih pitomaca ostali su u Mraclinu, zasnovali vlastite obitelji, mnogi su se razišli svijetom, ali nitko od njih nije ostao netaknut iskustvima proživljenim u okviru kolonije.

U sklopu Dučecovih priprema za obilježavanje 100. obljetnice asanacije Mraclina – koja pada 2027. godine – ove godine bismo se posebno posvetili priči o Dječjoj koloniji Mraclin. Stoga vas sve molimo da svojim saznanjima, podatcima (informacije o mjestu stanovanja, kontaktni podaci živućih igenaca i sl.), sačuvanim dokumentima, fotografijama i svime što bi nam moglo pomoći u obnovi uspomene na Koloniju, doprinesete tematskoj priredbi koja će se održati 14. lipnja u sklopu ovogodišnjih Dana sv. Vida. Sve zainteresirane molimo da se do 5. lipnja jave na ove kontakte:

Ratko Cvetnić (Jančetov), 091 26 06 957, ratko.cvetnic@gmail.com

Naslovna fotografija: Dječja kolonija na Zgradi 1932. (iz knjige Željka Dugca “O sestrama, siromašnima i bolesnima”)

Komentari su zatvoreni.