STARI GRAD LUKAVEC – Promocijom monografije “Srce Turopolja”, koju je izdala Zajednica kulturno umjetničkih udruga Grada Velike Gorice, započeli su Dani europske baštine. “Srce Turopolja” je monografija Zajednice kulturno umjetničkih udruga Grada, a posvećena je 20. obljetnici njezina osnutka i rada. Monografija sadržajno obuhvaća rad Zajednice i svih 17 kulturnih i umjetničkih društava.

Ovogodišnja tema Dana europske baštine je “Umjetnost dijeljenja” u sklopu čega se velikogorička manifestacija bavi neverbalnom komunikacijom tradicijske odjeće. U okviru promocije monografije, članica Folklornog ansambla „Šiljakovina“ i studentica etnologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Ivana Lučan pripremila je izložbu i reviju tradicijskog odijevanja u Turopolju. Reviju su nosili predstavnici kulturno umjetničkih udruga Grada Velike Gorice.

Naš KUD Dučec s mraclinskim su nošnjama predstavljali Marija i Petar Krešimir Hubak te Josipa Vukašinec i Tomislav Krešimir Hubak.

Ženska turopoljska nošnja iz Mraclina sastoji se od oplećja bogatih i širokih rukava, izrađenog od finijeg lanenog platna, bijele rubače čiji je stražnji dio bogatno i sitno narancan te fertuna koji je ukrašen bogatim svilenim vezom s prevladavajućim motivima raznobojnog cvijeća. Na noge su se obuvali obujci, a u novije vrijeme bijele čarape i opanci izrađeni od štavljene kravlje ili svinjske kože. Od ukrasa Mraclinčice su na prsima nosile crvene svilene mašne, kraluše – ogrlice od nanizanih koralja, a one bogatije i škude – ogrlice od srebrnih kovanica. Mlade, tek udane žene na glavi su u svečanim prigodama nosile poculicu (pecelicu), kapicu bogato ukrašenu raznobojnim zrnjem i perlicama. Što je poculica bila bogatije ukrašena, to je status njezine vlasnice u društvu bio veći.

Muška plemićka nošnja iz Mraclina sastoji se od bijele rubače (košulje) koja je nerijetko na prednjici ukrašena vezom. Menten i gaće (hlače) izrađeni su od tamnoplave čoje s prepoznatljivim vezenim uzorkom na prednjem dijelu gaća i mentena koji je uz to ukrašen zlatnim ili srebrnim gumbima. Uz to ide i remen izrađen od tamnosmeđe, a ponekad i crne kože. Na glavi se nosila šubara tamnoplave boje, a na nogama crne kožne čizme. Oko vrata, pod gutom, mladići su, poglavito u svečanim i važnim prigodama vezali crveni rubac – podgutnicu, koja se smatra pretečom današnje kravate. Bila je jedinstveni ukras, ali i simbol snage i hrabrosti koja odlikuje Turopoljce još od davnih vremena.