NAJNOVIJI ČLANCI

Mraclinski i hrvatski vatrogasci oprostili se od Davora Kovačića

Hrvatski vatrogasci oprostili su se danas od svoga kolege, vatrogasca DVD Kustošija Davora Kovačića, stradalog u intervenciji nakon olujnog nevremena koje je prošle subote pogodilo Zagreb. Diljem naše domovine vatrogasci su, po zapovjedi glavnog zapovjednika Tucakovića, upaljenim sirenama odali počast ovom časnom čovjeku, a posljednjoj pošti pridružili su se i članovi DVD-a Mraclin ispred svoga Doma. Sa stranica goričke JVP-e prenosimo i stihove Vladimira Pavića kojima su se gorički kolege oprostili od svoga brata Davora:

Svaki je život ko jedan san
i jedna nada u bolje sutra,
a svaka smrt je ugasli dan i
nova strepnja do narednog jutra.  

Neka mu je laka hrvatska zemlja, počivao u miru Božjem.

1700 godina neradne nedjelje

Neradna nedjelja u današnjem smislu postoji od 3. ožujka 321. godine, kad je rimski car Konstantin svojim ukazom propisao svim podanicima da na taj časni dan miruju. “Rimsko carstvo je propalo, neradna nedjelja je ostala” poručili su sudionici virtualnog skupa što ga je u Njemačkoj na samu obljetnicu održao Savez za slobodnu nedjelju. Njemačka nije slučajno bila domaćin toga skupa, jer u njenom Ustavu – za razliku od našega – nedjelja izričito navedena kao dan počinka. Kršćanstvo je preuzelo tu rimsku uredbu pretvorivši je u “dan Gospodnji”, a kroz kršćansku tradiciju slobodna nedjelja proširila se kao univerzalno dobro, vrijeme posvećeno ne samo bogoslužju i vjerskoj praksi nego općenito obitelji i prijateljima, tjelesnom i duhovnom oporavku. Njemački Ustavni sud je, braneći pravo na slobodnu nedjelju, 2009. godine naveo da je upravo nedjelja jamac ljudskoga dostojanstva koje stoji iznad ekonomske logike, te stoga u Njemačkoj nedjeljom radi samo ono što mora. Pitamo se bi li se naš Ustavni sud usudio tako postaviti prema trgovinskim lancima, većinom stranima? Ne bi i neće sve dok se i mi sami ne odreknemo nedjeljnog običaja “s pričesti u Konzum”.

Opširnije o ovom zanimljivom skupu i njegovim porukama u novom broju Glasa Koncila

Mraclin i juniori Gorice bez pobjednika u pripremnoj utakmici

Foto: Vitomir Štuban

Iako je trebalo, prvenstvo nije započelo ovog vikenda zbog poznatog razloga – pandemije korona virusa. Još uvijek su prvenstvene utakmice dozvoljene samo za prvoligaše, drugoligaše, za ostale samo trening utakmice. Željno se očekuje da nižerazredna natjecanja krenu, što bi se moglo dogoditi već idućeg tjedna. Petoligaš Mraclin u nedjelju je trebao u prvenstvu ugostiti Vatrogasac iz Zdenaca. Umjesto prvenstvene nastavljen je kontunuitet pripremnih utakmica. Mraclin je ugostio juniore Gorice, a u samom uvodnom dijelu domaća momčad je povela golom iz blizine preko Skrbina. Već u 20. minuti nakon kornera i pogotka glavom Milatovića rezultat je podebljan na 2:0. Juniori Gorice rezultat su smanjili u 36. minuti iz kaznenog udarca koji je izborio Banić, a siguran egzekutor s bijele točke bio je Quni. Konačan rezultat iz slobodnog udarca postavio je Džemaili koji je 60. minuti uz pomoć vratnice neobranjivo pogodio u desni kut nemoćnog Marića.

MRACLIN  – GORICA (juniori)  2:2

Mraclin. Igralište Stara graba. Bez gledatelja. Sudac: Hasanović.

STRIJELCI: 1:0 – Skrbin (4), 2:0 – Milatović (20), 2:1 – Quni (36 – 11 m), 2:2 – Džemaili (60).

MRACLIN: Dražić, Petravić, J. Domitrović, Skrbin, B. Dandić, Onić, Šikić, Cerovski, Jurić, Roginić, Milatović (još su igrali: Marić, Kolarić, M. Kos, Vidović, Koleš, J. Cvetnić, Drsput, Kovačević, Mišević). TRENER: Damir Milanović.

GORICA (juniori): Krajina, Džemaili, Drezga, Simichen, Caganić, Quni, Zebec, Vujičić, Banić, Ribarić, Isaković (još su igrali: Žuljević, Rus, Schubert, Pušić). TRENER: Mensur Mujdža.

Foto-galerija: Vitomir Štuban

Na Grabi održana komemoracija Davoru Štubanu

Foto: Vlado Vinetić

Preksinoć je na terasi kraj mraclinskog nogometnog igrališta na Novoj grabi – baš na mjestu koje  je za  Šorea bilo samo srce Mraclina – održana komemoracija Davoru Štubanu. U tišini ranoproljetne večeri okupila se obitelj, prijatelji, suradnici, susjedi, čelnici goričkog javnog života, da još jednom ožive samosvojni život koji je stao iznenada, 1. ožujka, u 57. godini. Nagli odlazak osobe, koja je u našem kraju bila svojevrsni sinonim za energiju i viziju, uvijek one koji su ga poznavali ostavi u stanovitoj bespomoćnosti koju nitko ne može nadvladati sam za sebe, pa je upravo takva potreba okupila Šoreove bližnje na terasi Grabe. Pred suprugom Ljiljanom i ostalim članovima obitelji, svoje su sjećanje na Davora evocirali njegovi najbliži suradnici. Goran Vukašinec, predsjednik NK Mraclin, prisjetio se svih njegovih igračkih i dužnosničkih uloga u klubu, od vremena “Joškecovih pionira” pa do danas.

– Znao nam je reći “Dečki, ja sam u klubu bil sve osim oružara”.

Potpredsjednik Zajednice sportskih udruga Grada Velike Gorice, Darko Blažinčić sjetio se svoga tajnika i kao perspektivnoga mladog nogometaša – iz vremena na koje je Davor Štuban bio veoma ponosan – a potom i kao novinara i plodnog publicista, te dužnosnika koji je pokrivao različite razine lokalnog i nacionalnog sporta, od Mraclina do Hrvatskog olimpijskog odbora.

Igor Đuran, Davorov suradnik iz sportskog novinarstva, naglasio je kako je pokojnome prijatelju i sugovorniku obitelj ipak bila ispred svega, a zajedničke suradnje prisjetio se kao osobito dragocjenog dijela vlastitog profesionalnog i osobnog života. Krešimir Ačkar, v.d. gradonačelnika, sjetio se Davorove samosvojnosti i njegove sposobnosti da u svakom razgovoru obogati sugovornika. 

– Intelektualni raspon mu je bio ogroman – mogli ste s njim od lokalnog nogometa. preko sporta, povijesti, književnosti, politike… Tko će sada zamijeniti njega, koji je letvicu postavio tako visoko? Kao da se neki crni oblak nadvio nad Mraclin.

U dostojanstvenoj šutnji ljudi koji su ga voljeli još su jednom prošli kroz tugu odlaska, ali i nadu da će u vječnoj domovini Davor Štuban dobiti mjesto koje zaslužuje. Toj su se nadi, osim Mraclinaca, pridružili i Davorovi poštovatelji iz Gorice, Bune, Turopolja, a ovom je prilikom potrebno zahvaliti i čelnicima NK Mraclin i Vijeća MO-a, koji su se potrudili oko prirednje ovoga tužnog zbora posvećenog uspomeni na posebnog čovjeka, Davora Štubana Šorea.

Skinuta kapa sv. Vida

Foto: Damir Galeković Cimba
Video: Slaven Galeković

Jutros je u preciznoj i kratkoj akciji građevinara skinuta limena kapa sa zvonika naše kapele. Zahvat je, Bogu hvala, prošao baš onako kako je planirano te se radovi na obnovi našega svetišta mogu nastaviti. Naravno, ovaj pothvat nije mogao proći nezapaženo pa su ga naši suradnici “vudrili na kipec” sa svih strana, a na videu zahvaljujemo Slavenu Galekoviću i Zvonku Šafaru. Čestitke izvođačima u vjeri da će i povrat limenog šešira proći jednako uspješno.

Foto-galerija: Zvonimir Šafar i Slaven Galeković

Davor Štuban pokopan je danas na župnom groblju u Vukovini

Mnogo se prijatelja, suradnika i poštovalaca pridružilo ožalošćenoj obitelji na današnjem posljednjem putu Davora Štubana Šorea, koji nas je – naglo i prerano – napustio prvoga dana ožujka, ostavivši u svakoj od svojih mnogih privatnih i društvenih relacija brojne potresene i ožalošćene suputnike. Sportski djelatnik, novinar i publicist, pisac, obiteljski čovjek, ali i lik iz dinamične društvene pozornice Gorice, Mraclina, Turopolja… U svojim kolumnama imao je potrebu rekonstruirati vrijeme koje prolazi brže nego ga uspijemo u potpunosti proživjeti. I dok se okreneš, pisao je, neki su već nestali. To su bili povrazi koje je izvlačio iz potonulih vremena i namatao ih na svoj spisateljski kalem. I to će biti jedno od Šoreovih utjelovljenja koja će nam nedostajati. Čak ni u svojim leksikografskim djelima i suradnjama nije se dao staviti u negve namjenskoga teksta, uvijek je imao neku svoju asocijaciju, anegdotu, priču za koju je smatrao da daje pravi rezime nečijeg života i djelovanja. Otišao je u naponu snage – nedavno je pokrenuo časopis Retrovizor, promovirao Leksikon turopoljskog sporta, surađivao s Leksikogafskim zavodom “Miroslav Krleža” na izradi Turopoljskog leksikona – a to će reći da je planova sigurno bilo za još dva života. Potvrdili su to sportski kolege i prijatelji koji su ga posljednjim slovom ispratili na vukovinskom groblju, gg. Goran Vukašinec i Darko Blažinčić, spomenuvši i njegov nedosanjani san – Muzej turopoljskog sporta. 

– Gdje ljubav plače, tu vjera tješi – poručio je ožalošćenima vlč. Vlado Cvetnić, koji je uz vlč. župnika Saboleka i vlč. kapelana Vragovića, predvodio sprovodni obred. U ozračju Uskrsa koji nam se bliži nikad ne smijemo zaboraviti vazmeni značaj kršćanske smrti, jer “domovina je naša na nebesima”, podsjetio je vlč. Cvetnić.

Od Davora se komemorativnim posvetama ovih dana opraštaju ustanove i prijatelji s kojima je dijelio svakodnevicu – Zajednica sportskih udruga Grada Velike Gorice, Igor Đuran, Marko Vidalina , a od dragocjenog suradnika našega portala i dragog sponzora portalovih rođendanskih proslava mi ćemo se oprostiti jednom od njegovih rado čitanih spomenarskih kolumni, baš onom koju je započeo riječima: “Volim fotografije. Sačuvaju trenutak koji je zauvijek prošao. Ponekad ne znaš pravu vrijednost pojedinog trenutka, sve dok ne postane uspomena.” 

Ništa dodati, ništa uzeti. “U Raj poveli te anđeli, na dolasku tvojem primili te mučenici i odveli te u sveti grad Jeruzalem”. Počivaj u miru, dragi naš Šore.

Komemoracija Davoru Štubanu

Obavješćujemo sve prijatelje, kolege i poštovatelje da će se komemoracija našem sumještanu Davoru Štubanu, kojeg smo danas na župnome groblju ispratili na vječni počinak, održati sutra (četvrtak) u 18 sati. Komemorativni skup održat će se na mjestu kojem je Davor poklonio velik dio svoga života, na terasi uz igralište NK Mraclin na Novoj grabi.

Izvješće ovlaštenoga statičara o posljedicama potresa

Jučer je sudski vještak, ovlašteni inženjer građevinarstva Jure Galić, obavio izvid oštećenja koja su uslijed potresa nastala na Društvenom domu i našoj Zgradi, te susljedno tome dao procjenu sigurnosti korištenja. Za razliku od kapele sv. Vida ovdje su – kako proizlazi iz službenog zapisnika – oštećenja ipak blaža pa će i sanacija biti brža i jednostavnija. 

Očevidom su na Društvenom domu utvrđena manja oštećenja konstrukcije koja ne predstavljaju smanjenje nosivosti i sigurnosti konstruktivnog elementa. Potrebno je sanirati pukotine klasičnim postupkom. Na Zgradi su također utvrđena manja oštećenja konstrukcije što u trenutku očevida ne predstavlja smanjenje nosivosti i sigurnosti konstruktivnog elementa, ali može dovesti do smanjenja nosivosti dijela konstrukcije te se preporuča brzi popravak oštećenja. U slučaju većih oštećenja koja se uoče nakon otvaranja konstrukcije potrebno je provesti dodatni pregled, ali ing. Galić mišljenja je da navedena oštećenja trenutno ne predstavljaju opasnost u smislu narušavanja stabilnosti cjelokupne građevine. 

No, imajući u vidu kontinuiranu seizmičku aktivnost na lokaciji stručnjak smatra da je potrebno brzo izvršiti sanaciju oštećenja posebno uzimajući u obzir učestalo korištenje navedenih prostora. Sukladno tome ing. Galić izdat će i odgovarajuću naljepnicu. Iz Vijeća Mjesnoga odbora stigla je brza reakcija pa je predsjednik VMO-a Hubak već za danas najavio mjere hitne sanacije, a za sutra i radove na popravku krovišta Zgrade. Uglavnom, poručuju iz VMO-a, sve aktivnosti mogu se odvijati bez straha, normalno, naravno uz sve uvjete koje propisuje Stožer.

Zapisnik_sa_ocevida_01_03_2021-Mraclin

Davor Štuban (23. IX. 1964. – 1. III. 2021.)

Čak i u ovo doba koje nas navikava na neočekivane odlaske, jutrošnja vijest o smrti Davora Štubana Šorea potresla je Turopolje, ali prije svega, njegov Mraclin. U Turopoljskom leksikonu, kapitalnom izdanju na čijem je stvaranju surađivao protekle tri godine – i čiji izlazak iz tiskare na žalost neće dočekati – zabilježen je u prvome redu kao sportski djelatnik:

“Osnovnu školu pohađao u Mraclinu i Vukovini, a Klasičnu gimnaziju u Zagrebu, gdje je 1989. diplomirao na Fakultetu političkih nauka. Do 1996. radio je u privatnoj tapetarskoj radionici u Zagrebu, a potom se zaposlio kao glavni tajnik Zajednice športskih udruga grada Velike Gorice, u osnutku koje je i sudjelovao. Na tom mjestu više od dva desetljeća sudjeluje u mnogobrojnim sportskim aktivnostima u Turopolju te zavičajno područje predstavlja u radu drugih sportskih udruga: početkom 2000-ih bio je član Ureda za lokalni šport Hrvatskoga olimpijskog odbora, a od 1997. član je Izvršnoga odbora Zajednice športskih udruga i saveza Zagrebačke županije. Igrao je nogomet u svim uzrasnim kategorijamaNK Mraclin, a kao član seniorske momčadi dvaput je osvojio općinsku ligu. Nakon završetka igračke karijere, dugogodišnji je član uprave i vodstva kluba, trener mlađih uzrasta, a 2003–05. bio je i predsjednik kluba. Sudionik je Domovinskoga rata. Od poč. 1990-ih bavio se i novinarstvom, bio je dopisnik Sportskih novosti, urednik sportske rubrike u Glasniku Turopolja, pokretač mjesečnika Tursport, koji je postao prilog Glasnika Turopolja. God. 2019. pokrenuo je sportski časopis Retrovizor. Osobito se istaknuo publicističkim radom, obrađujući teme iz povijesti turopoljskoga sporta. Prvu knjigu ‘Legende turopoljskog nogometa’ objavio je 2000, u suradnji sa Stjepanom Cvetkom 2002. objavio je ‘Mraclinački nogometni memento’, a 2017. bio je glavni urednik monografije Zajednice športskih udruga grada Velike Gorice, ‘Velikogorički šport 1996.–2016.’, u kojoj su opsežno prikazana sportska postignuća turopoljskih sportaša. God. 2020. objavio je naslove ‘Leksikon velikogoričkog sporta’ i ‘Košarkaški klub Gorica – 50 godina od osnutka'”.

Plodan publicistički nerv, ali i autentičan literarni dar, vodili su ga i izvan sportskih tema. Na našem portalu uvijek smo s nestrpljenjem čekali njegove nostalgičarske kolumne, koji put se ispod glasa ljutili što nas pušta čekati, ali znajući da ima sasvim svoju glavu mirili smo se s tim, uostalom kao i svi koji su imali prilike iskusiti ono konačno zadovoljstvo suradnje sa Šoreom. Ako kažemo da je odlazak preran, mislimo pri tome i na sve ono što je još mogao dati svojoj obitelji, rodnome Mraclinu, ali ne smijemo zaboraviti izuzetno plodan dužnosnički i novinarski rad kojim je obilježio turopoljski sport posljednjih četvrt stoljeća. Ne treba se zavaravati time da će ga biti moguće zamijeniti ili nadoknaditi; ostaje nam nada da će u sjećanju na Davora Štubana Šorea i dalje živjeti prostori koje je taj osebujni lik stvarao za sve nas. Počivao u miru Božjem.