Prije gotovo 29 godina u finalu Kupa Nogometnog saveza Velike Gorice, na stadionu Radnika u Velikoj Gorici igrali su Mraclin – Proleter Mladost. Utakmica koju su nogometaši Mraclina izgubili od susjeda iz Turopolja i Rakitovca 0:2 igrala se u mjesecu svibnju 1990. godine. Ova dva naselja u to vrijeme imali su zajednički klub Proleter Mladost, koji se kasnije nazvao Taurus. Oba gola postigao je Krešo Maričić, u svakom poluvremenu po jedan. Gotovo 400 gledatelja tog je oblačnog dana na tribinama velikogoričkog stadiona nazočilo fer i korektnoj utakmici. Spomenimo da su prije ili kasnije neki igrači koji su bili na terenu igrali za obje momčadi (Đis, Kameni, Picla, Krešo, Skrbin, Ico …). Dečki su se više nego dobro poznavali i dvoboj je završio bez i jedne mrlje. Pravdu na travnjaku dijelio je sada već pokojni sudac Melvin Nuić, prvi linijski pomoćnik uz zapadnu tribinu bio je Zlatko Petrac, nažalost drugog pomoćnika nismo prepoznali.

Mraclin je finale igrao u sastavu: Ivan Vukašinec, Zlatko Galeković – Šera (od 25. minute Dubravko Greif), Vitomir Štuban, Damir Bolarić (Đis), Kamenko Beganović, Stjepan Kos – Pepo, Franjo Galeković – Đimba, Davor Štuban – Šore (od 75. minute Anđelko Kasunić – Kasa), Mladen Kos – Peco (od 55. minute Miro Kos – Katunčev), Krunoslav Kos – Kićo i Drago Kos – Gec. Treneru Milanu Vlahovcu i predstavniku kluba Draženu Kovačiću – Paji nedostajalo je nekoliko bitnih igrača za ovu momčad u to vrijeme: Davor Galeković – Šera, Željko Cvetnić – Šelc, Mladen Kasunić – Hondo, Ratko Cvetnić – Berić ? … Izabrali smo nekoliko video detalja finalne utakmice koju je snimio najpoznatiji fotograf i snimatelj u Mraclinu tih godina Julije Štuban Cezar.

1. detalj
Akcija u tri poteza: vratar Ivek Vukašinec degažira za spojku iliti veznog po nobel Davora Štubana Šoru, to što je Šore napravio Messi danas često kopira, između dvojice protivnika u stopostotnu šansu gura Dragu Kosa Geca, Gecu je za izjednačenje prepreka golman Proletera Tačković Buco.

2. detalj
Nije nam suđen penal! Kombinacija Damir Bolarić Đis & Davor Štuban Šore. Spojka Šore je pred golom pokošen, kreč čist kao suza, sudac Nuić šuti kod rezultata 0:1 za Proleter?